Fakty i mity o domach starości

oś w podeszłym wieku pewnie doskonale wiecie o co chodzi. Taka osoba wymaga bardzo dużo uwagi i poświęconego jej czasu. Niestety tego czasu często nam brakuje. Dlatego warto w takim przypadku pomyśleć o oddaniu naszej babci cz

Dodane: 10-02-2017 02:57
Fakty i mity o domach starości

Opieka nad seniorem

Całodobowa opieka to coś co każdy z nas może kiedyś potrzebować, a im człowiek starszy tym trudniej mu wykonywać pewne czynności. Jeżeli w waszej rodzinie jest ktoś w podeszłym wieku pewnie doskonale wiecie o co chodzi. Taka osoba wymaga bardzo dużo uwagi i poświęconego jej czasu.

Niestety tego czasu często nam brakuje. Dlatego warto w takim przypadku pomyśleć o oddaniu naszej babci czy dzidka pod profesjonalną opiekę w domu seniora. W takich miejsca pracuje przeszkolony i wykwalifikowany personel, który zaopiekuje się naszym najbliższym. Mimo, że to trudna decyzja to warto się nad nią zastanowić.


O zawodzie pielęgniarki w Wikipedii

Pielęgniarka (w odniesieniu do mężczyzn stosuje się formę pielęgniarz) ? samodzielny, medyczny zawód z grupy specjalistów do spraw zdrowia. Sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem (m.in. pielęgnacja pacjenta, podawanie leków, wykonywanie zastrzyków, wlewów dożylnych), asystuje lekarzowi w czasie zabiegów, operacji, wykonuje samodzielne działania w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji medycznej, a także wykonuje zlecenia lekarskie. W przypadku, gdy pielęgniarka uzna zlecenie za błędne zobowiązana jest odmówić jego wykonania. Zajmuje się także szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielęgniarka


Starość w znaczeniu medycznym. Wikipedia

Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian biologicznych zachodzących w ciele człowieka (głównie zużycie narządów i zmniejszona regeneracja komórek) w wieku starszym (tzw. trzeci wiek) czyli po 60.-65. roku życia.

W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. Tkanki ludzkie stają się odwodnione i mniej elastyczne, ulegają atrofii. Obecnie w rozwiniętych społeczeństwach ludzie przeżywają 70-90 lat, rekordziści dożywają 120 lat, przy czym statystycznie dłużej żyją kobiety. W Stanach Zjednoczonych w ciągu XX wieku przeciętna długość życia wydłużyła się z niecałych 50 lat do ok. 75 lat u mężczyzn, a ok. 80 lat u kobiet2.

Dożywanie sędziwego wieku wiąże się ze znacznym rozwojem medycyny. Jednakże wydłużanie życia u ludzi prowadzi do pojawiania się w strukturze społeczeństwa znacznego odsetka osób nie będących samodzielnymi, ze względu na np. zaburzenia układu nerwowego związane z chorobą Alzheimera, której objawami są m.in. zaburzenia pamięci, zachowania i osobowości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Starość© 2019 http://w.olsztyn.pl/