Badania endoskopowe takie jak zazwyczaj nie należą do przyjemności, ale są najlepszą drogą do szybkiego rozpoznania niebezpiecznych problemów z układem pokarmowym.

Wpis o endoskopii i diagnozie.

Przygotowanie do badania endoskopowego

gastroskopia gliwiceNajbardziej znanym rodzajem badania endoskopowego jest gastroskopia.
Wykonywana jest ona w wielu przychodniach, w których znajduje się pracownia endoskopii oraz w praktycznie każdym szpitalu.
Żeby wykonać badanie gastroskopii refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia trzeba posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego lub chirurga czy gastrologa.
Natomiast prywatne badanie gastroskopii w zasadzie wykonywane jest bez potrzeby przedstawiania skierowania, chociaż niektóre pracownie endoskopii wymagają przedstawienia takiego skierowania w każdym przypadku.
Przygotowanie do badania gastroskopii nie jest takie trudne, trzeba po prostu pozostawać na czczo w dniu badania, a jego wynik zazwyczaj przekazywany jest pacjentowi od razu do jego wykonaniu.

Badania wykonywane przez pracownię endoskopii i koloskopii

gastroskopia gliwice Najbardziej znanymi badaniami wykonywanymi przez pracownię endoskopii i kolonoskopii są gastroskopia i kolonoskopia.
Ale trzeba pamiętać, że w takiej pracowni wykonywane są również inne badania, do których przeprowadzenia potrzebne są sprzęty obsługiwane w tej właśnie pracowni. Pracownie działające w przychodniach zwykle przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 lub 20:00.
Niektóre przychodnie obsługują takie pracownie również w soboty od godziny 7:00 do 13:00.
W podobny sposób działają pracownie w szpitalach z tą różnicą, że w niektórych przypadkach mogą wykonywać badania nawet około 21 godziny, a w przypadkach nagłych również w niedziele.
Obsługą takich pracowni zajmują się lekarze i pielęgniarki oraz osoby przeprowadzające serwis sprzętu.

Historia endoskopii w Wikipedii

Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do dostępnych wzrokowi ludzkiemu obszarów ciała.

Należą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów).

Źródłem światła było światło słoneczne odbite od lustra.

Współczesną pochodną owych technik jest lusterko czołowe laryngologa. Pierwsze urządzenia celowo wykonane w celu endoskopii powstały w początkach XIX w.

Filip Bozzini (1773-1809) we Frankfurcie wykorzystał światło lampy gazowej w celu oświetlenia badanych endoskopem narządów.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia.

Widok do druku:

gastroskopia gliwice